Selçuk Bayraktar’dan heyecan yaratan MİUS paylaşımı: Yolda geliyor, takipte kalın

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin (MİUS) üretim hattına giren gövde görselini paylaştı. Bayraktar, “Üretim hattına 3 buçuk yıl sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdi. MİUS – İnsansız Savaş Uçağı: Bayraktar Kızılelma yolda geliyor, takipte kalın.” dedi.

Selçuk Bayraktar'dan milyonları heyecanlandıran MİUS paylaşımı: Yolda geliyor, takipte kalın

HEDEF 2023’TE UÇURMAK

MİUS ile ilgili olarak Bayraktar, temmuz ayında bir video yayınlamış ve “Hedefimiz, genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz MİUS prototipinin ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında gerçekleştirmek.” ifadelerine yer vermişti.

BAYRAKTAR MİUS NEDİR?

Baykar Bayraktar MİUS ya da Muharip İnsansız Uçak Sistemi (kısa adıyla: MİUS), Türk insansız hava aracı üreticisi Baykar Savunma tarafından tasarım ve geliştirme çalışmaları devam eden, turbofan motorlu insansız savaş uçağıdır.

Selçuk Bayraktar'dan milyonları heyecanlandıran MİUS paylaşımı: Yolda geliyor, takipte kalın

BAYRAKTAR MİUS ÖZELLİKLERİ

Selçuk Bayraktar, 4 Ağustos 2021 günü Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü’nün düzenlediği Havacılık ve Uzay Zirvesi 2 etkinliğinde, MİUS’un özelliklerini şöyle sıraladı:

Kalkış Ağırlığı: 5,5 TonFaydalı Yük Kapasitesi: 1,5 Ton (Gövde içi ve kanat altında mühimmat taşıma kabiliyeti)Seyir Süresi: 5 Saat Maksimum İrtifa: 40.000 ft (12.000 m)Seyir Hızı: 800 km/sa (0,65 Mach)Katapult yardımı olmadan yakalama kabloları ve kanca yardımıyla TCG Anadolu LHD gemisinden iniş ve kalkışİlk prototipler sübsonik, sonraki prototiplerde ise süpersonik kabiliyetDüşük Radar İziDikey kuyruklar ve önde bulunan yatay kontrol yüzeyleri (Kanart)Akıllı Filo Otonomisiİlk Prototipte Uçuş Hedefi: 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir