Araştırma şirketleri: Vatandaşlar baba figürü değil, vatandaşın yanında olan başkan istiyor

Türkiye 2023 Haziran seçimlerine hızla yol alırken, anketler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin oy kaybı yaşadığı iddia edildi.Sahadaki durumu, Gezici Araştırma Merkezi Başkanı ve Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici ile BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akaltun değerlendirdi.

“ERDOĞAN GÜÇLÜ BİR POLİTİK FİGÜRDÜ”

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre, Türkiye’de yurttaşın politikacılara bakış açısının değiştiğini belirten Gezici, “Erdoğan güçlü bir politik figürdü. Söylediği her söz, yapılabileceği duygusunu harekete geçiriyordu. Fakat artık böyle bir imaj yok. Halkın büyük bölümü Erdoğan figürünün, oyalama, sahte bir söylemle gerçek sorunları yok sayma eğiliminde olduğunu düşünüyor” dedi.

OYLARIN YÜZDE 47.2’Sİ ERDOĞAN’A YÜZDE 52.8’Sİ KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA

Gezici, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalınacağını da şu sözlerle anlattı: “Yaptığımız ankette katılımcıların yüzde 47.2’sinin Erdoğan’a, yüzde 52.8’sinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini gördük. Bu anlamda Erdoğan’ın hiç olmadığı kadar endişeleneceği birçok sebebi var. Sahip olduğu iktidarı zannettiğinin aksine hiç garanti değil.” dedi.

YURTTAŞLAR BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMESİNİ İSTİYOR

Kişi başına düşen milli gelir, işsizlik ve enflasyonun önüne geçilemediğini belirten Murat Gezici, “Artık halkın yüzde 68.9’unun ‘AK Parti ülkeyi yönetemiyor’ dediği görünüyor” dedi. “Bu süreç nasıl düzelir?” sorusuna yurttaşın yüzde 58.7’sinin “Başkanlık sisteminden vazgeçilirse” yanıtını verdiğini söyleyen Gezici, “Ülkede kötü gidişatın başkanlık sisteminden kaynaklandığını söyleyenlerin oranı büyük hızla artıyor. Dolayısıyla başkanlık sistemi ve onun beraberinde getirdiği hızlı otoriterleşme ve çöküş, yönetime bakışı kökünden değiştirdi” diye konuştu.

“YOKSULLUK VE GELECEK KAYGISI ARTTI”

Yurttaşın “baba” figüründen sıkılıp daha çok “ağabey” figürüne yöneldiğini belirten Gezici, “Seçmen empati yapabilecek bir siyasetçi arayışında. Halden anlayan, seçmene umut olabilecek bir aday isteniyor. Bundan dolayı İmamoğlu’nun adını sıklıkla duyuyoruz” dedi. BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akaltun ise “Yoksulluk arttı, gelecek kaygısı tetiklendi. 20 yıldır aynı siyasi iktidarla devam eden yurttaş, çözümün AK Parti’de olmadığını düşünmeye başladı” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ SİYASİ AKTÖR OLDU

Erdal Akaltun, Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “İmamoğlu ve Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yarışabilecek iki siyasi ‘aktör’ haline geldi. Siyaset yapma tarzlarıyla ikisi de farklı hedef kitlesinden beğeni kazanarak ön plana çıktı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir